Nahoru

Zouk

Brazilský zouk je párový tanec vycházející ze slavné lambady, jehož počátky můžeme vysledovat v Brazílii, kde se formoval zhruba od 90 let. Obecně se dnes rozeznávají 3 styly zouku - Lambazouk (často nazývaný Porto Seguro-style), tradiční zouk (Traditional Brazilian Zouk) a moderní zouk.

Jednotlivé styly nejsou rozděleny přesně a pokud se v různých částech Brazílie zeptáte, co je to tradiční zouk, dostanete často různé odpovědi. V Evropě se nejčastěji setkáte se stylem pocházejícím z Rio De Janeiro (tedy nazývaným Rio zouk style) od tanečníků Adilio Porto a Renata Peçanha. Tančí se na pomalejší hudbu a vyznačuje se pohyby celého těla, včetně hlavy.

Lambazouk je poměrně rychlý a energický tanec, který má blíže k originální lambádě. Je charakteristický pohybem v kruhu, výraznými pohyby hlavou a obráceným rytmem. Velmi často se dnes tančí na kizombové písničky. Mezi nejznámější města v Brazílii, kde se setkáte s Lambazoukem, patří Porto Seguro, Sao Paulo  nebo Belo Horizonte.

Pod Moderní zouk pak spadají prakticky všechny ostatní styly. U těch je zouk nejčastěji inspirován a kombinován s dalšími tanci, jako je moderna, RnB, hip hop apod. Mezi nejznámější styly patří NeoZouk, Flow zouk nebo MZouk.

Párty

Zouk patří mezi tzv. social tance, jako například i salsa. Potkáte se s ním tak většinou na večerních párty v klubech a barech. Atmosféra bývá uvolněná, jako když se sejdou přátelé. Z toho také vyplývá, že není potřeba stálý partner - naopak většinu večera tančíte s kým se zrovna potkáte.

Na parketu by vás nemělo překvapit ani to, když uvidíte tančit 2 holky spolu. Ženy se často učí vedení a není za tím nic špatného. Stejně tak můžete narazit na partnera tančící se 2 partnerkami najednou, několik partnerů postupně se střídající o 1 partnerku, nebo i 2 páry, které se navzájem v průběhu písničky mění mezi sebou.